Wyslij sms o tresci WNIOSEK na nr 7257 (2,46zł za sms)  zadzwoń 70 840 80 45 – 24/7 Zadzwoń

Szczepienie COVID-19, ciąża i karmienie piersią

Tel: 70 840 80 45

Wyślij sms o Treści WNIOSEK na nr 7257

Błyskawiczna pożyczka online. Pożyczka na sms dostępna w 15 minut oraz pozyczka online złożona przez formularz. 

Szczepienie COVID-19, ciąża i karmienie piersią

Czy szczepienie przeciwko Covid 19 jest zagrożeniem dla noworodka karmionego piersią?

 

Dlaczego zmieniło się zalecenie dla kobiet w ciąży?

Większość badań klinicznych dotyczących szczepionek i leków rzadko obejmuje kobiety w ciąży. Kiedy udzielono wczesnej porady, nie było dowodów potwierdzających bezpieczeństwo szczepionek COVID-19 podczas ciąży. Raporty z rzeczywistych dowodów zebranych w innych krajach pokazują, że szczepionki mRNA COVID-19 Pfizer i Moderna są bezpieczne w stosowaniu w ciąży. Nowe badania pokazują, że kobiety w ciąży mają podobną odpowiedź immunologiczną na szczepionki mRNA jak kobiety, które nie są w ciąży. Na podstawie dostępnych obecnie danych ATAGI i RANZCOG zaktualizowały swoje porady dla australijskich kobiet.

Czy mogę otrzymać szczepionkę COVID-19, jeśli planuję ciążę?

Jeśli planujesz ciążę , możesz otrzymać szczepionkę. Nie musisz unikać zajścia w ciążę ani opóźniać ciąży po zaszczepieniu. Nie ma dowodów na to, że kobiety, które zaszły w ciążę po zaszczepieniu, mają zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań, które wpłyną na ciążę lub zdrowie dziecka.

Czy mogę otrzymać szczepionkę COVID-19, jeśli jestem w ciąży?

Jakie jest ryzyko COVID-19 podczas ciąży?

Większość osób zarażonych COVID-19 doświadcza jedynie łagodnych do umiarkowanych objawów przeziębienia i grypy, takich jak:

gorączka

kaszel

ból gardła

duszność

utrata zapachu

bóle głowy

zmęczenie

Jednak kobiety w ciąży mają większe ryzyko powikłań z powodu COVID-19 w porównaniu do kobiet niebędących w ciąży w tym samym wieku. Istnieje zwiększone ryzyko przyjęcia do szpitala oraz konieczności wentylacji. Kobiety w ciąży, które mają inne czynniki ryzyka, w tym wcześniej istniejące schorzenia, są jeszcze bardziej narażone na leczenie w szpitalu. Prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu również wzrasta, jeśli zachorujesz na COVID-19, a także prawdopodobieństwo, że noworodek będzie potrzebował dalszej opieki w szpitalu. Jednak obecnie nie ma dowodów na to, że COVID-19 zwiększa ryzyko poronienia lub wad wrodzonych.

Co mówi ekspert?

Royal Australian and New Zealand College of Obstetricians and Gynecologists (RANZCOG) wydało wspólne oświadczenie z ATAGI, zalecające kobietom w ciąży rutynowe oferowanie szczepionek Pfizer lub Moderna na każdym etapie ciąży. Wykazano, że szczepionki zmniejszają ryzyko ciężkiej choroby i mogą również pomóc zmniejszyć ryzyko transmisji. RANZCOG zaleca, aby wszystkie kobiety w ciąży, które pracują w środowiskach wysokiego ryzyka, w których istnieje większe prawdopodobieństwo kontaktu z osobami, u których rozwinął się COVID-19, takimi jak opieka zdrowotna, kwarantanna lub ochrona granic, rozważyły ​​zaszczepienie się przeciwko COVID-19. Kobiety pracujące w środowisku wysokiego ryzyka mogą rozważyć pracę przez pewien czas w obszarze o niższym ryzyku, pracę z domu lub urlop. Powinieneś również rozważyć zaszczepienie się w czasie ciąży, jeśli:

masz schorzenie, które naraża Cię na ryzyko rozwoju ciężkiego COVID-19 – takie jak cukrzyca , przewlekłe choroby układu oddechowego, wysokie ciśnienie krwi , choroby serca lub nerek i otyłość

mieszkasz na obszarze, na którym występują przypadki COVID-19

Co więcej, ostatnie dowody wykazały obecność przeciwciał we krwi pępowinowej, co sugeruje, że kobiety w ciąży, które otrzymały szczepionkę, mogą przenosić pewien poziom ochrony na swoje dziecko. Jeśli jesteś w ciąży i zastanawiasz się, czy powinnaś się zaszczepić, porozmawiaj ze swoim lekarzem , położną lub ginekologiem , czy mogą się zaszczepić. Ważne jest, aby przedyskutować swoje opcje i zrozumieć, czy korzyści są większe niż ryzyko.

Czy mogę otrzymać szczepionkę COVID-19, jeśli karmię piersią?

Chociaż istnieją tylko ograniczone badania nad szczepionkami COVID-19 u kobiet karmiących piersią , nie ma obaw co do bezpieczeństwa szczepionek mRNA, takich jak Pfizer lub Moderna, dla matek karmiących piersią lub ich dzieci.Pfizer i Moderna są zalecane dla kobiet karmiących piersią i nie musisz przerywać karmienia piersią przed lub po szczepieniu. Kobiety karmiące piersią mogą bezpiecznie otrzymywać prawie wszystkie inne szczepionki przeciw COVID-19. Jedynym wyjątkiem jest szczepionka przeciwko żółtej febrze, która jest szczepionką żywa. Istnieją również dowody sugerujące, że kobiety karmiące piersią, które otrzymały szczepionkę, mogą przenosić przeciwciała poprzez mleko matki, co może zapewnić pewną ochronę Twojemu dziecku.

Gdzie mogę uzyskać więcej informacji?

Omów swoje możliwości z lekarzem, położną lub ginekologiem. Od Ciebie zależy, czy zaszczepisz się w czasie ciąży, czy poczekasz do narodzin dziecka.

Facebook
LinkedIn
Twitter
LinkedIn

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *