Wyslij sms o tresci WNIOSEK na nr 7257 (2,46zł za sms)  zadzwoń 70 840 80 45 – 24/7 Zadzwoń

JAK POZOSTAĆ BEZPIECZNYM W DOBIE BANKOWOŚCI ELEKTRONICZNEJ?

Tel: 70 840 80 45

Wyślij sms o Treści WNIOSEK na nr 7257

Błyskawiczna pożyczka online. Pożyczka na sms dostępna w 15 minut oraz pozyczka online złożona przez formularz. 

JAK POZOSTAĆ BEZPIECZNYM W DOBIE BANKOWOŚCI ELEKTRONICZNEJ?

Bankowość elektroniczna to ogromne ułatwienie, niosące za sobą szereg korzyści i wygód. Klienci nie muszą odwiedzać banku za każdym razem, gdy chcą pobrać pieniądze, zapłacić rachunki oraz zrobić przelew. Młodzi ludzie w chwili obecnej wręcz nie wyobrażają sobie życia bez kart płatniczych oraz mobilnych aplikacji bankowych. Nie pamiętają oni czasów, kiedy po pieniądze konieczne było udanie się do banku i w wielu przypadkach ich banki nie mają nawet stacjonarnych placówek, a wszystkie kwestie związane z płatnościami załatwiają za pośrednictwem komputera oraz swojego smartfonu.


Wraz z rozwojem bankowości elektronicznej, w siłę rośnie również jednak skala cybersprzestępstw, a więc m.in. kradzieży środków pieniężnych za pomocą elektromagnetycznych chipów w kartach płatniczych oraz włamań do telefonów komórkowych. Co robić, aby uniknąć przykrej sytuacji, w której okaże się, że nasze konto zostało „wyczyszczone” przez osobę z zewnątrz? Na co należy zwrócić szczególną uwagę w kwestii płatności elektronicznych i mobilnych?

Pamiętajmy, aby zawsze uważać na to, gdzie i w jakim celu się logujemy!

Nie powinniśmy logować się do naszych kont internetowych w miejscach, które nie zapewniają niezbędnego poziomu prywatności. Nie możemy być widoczni dla innych osób w momencie wpisywania swojego hasła na klawiaturze komputera. Dzisiejsze możliwości techniczne pozwalają nawet na nagrywanie obrazu z poziomu guzika w koszuli. Pamięć złodzieja w tym wypadku nie jest konieczna i nie ma znaczenia. Wystarczy, że nagra to jak klient wpisuje swoje hasło i login, a następnie odtworzy nagranie i wprowadzi taką samą sekwencję. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że za każdym razem gdy odchodzimy od urządzenia na którym sprawdzaliśmy np. stan konta, koniecznie należy się z niego wylogować! Faktem jest, że wylogowanie w przypadku większości stron następuje automatycznie, ale dzieje się to dopiero po kilku minutach. Ten czas wystarczy, aby opróżnić konto do zera bez wiedzy i zgody jego właściciela.
Przede wszystkim, aby poprawnie się zabezpieczyć, musimy unikać logowania się do bankowości mobilnej:

  • Za pośrednictwem ogólnodostępnych sieci WiFi, co do których nie mamy pewności np. w galeriach handlowych.
  • W kafejkach internetowych.
  • W miejscach publicznych, za pośrednictwem hot-spotów.
  • Na urządzeniach z dostępem do Internetu, w przypadku których nie mamy pewności czy nie są one zainfekowane lub nie posiadają aplikacji szpiegowskich. Warto także sprawdzić czy posiadają one wgrany program antywirusowy.

Programy antywirusowe są bardzo ważnym elementem ochrony przed cyberprzestępstwami. Każde nasze urządzenie powinno być wyposażone w taki program, który należy na bieżąco aktualizować oraz sprawdzać czy działa w sposób prawidłowy. Program antywirusowy to jednak nie wszystko. Generalnie wszelkie aplikacje, które posiadamy na telefonie i za pomocą których dokonujemy operacji finansowych, powinny być przede wszystkim pobrane tylko i wyłącznie ze znanych nam i potwierdzonych źródeł. Co więcej, należy je aktualizować ze względu na to, że każda kolejna aktualizacja uwzględnia poprawę działania i naprawienie ewentualnych luk w systemie wersji poprzedniej.

Jak rozpoznać fałszywą stronę banku?

Nigdy nie możemy być pewni na sto procent, że strona która umożliwia nam logowanie do banku nie uległa atakowi hakera. Może się zdarzyć, że przy logowaniu zostaniemy automatycznie przekierowani do strony, która wygląda identycznie, ale jej właścicielem jest właśnie haker. Zawsze przed wpisaniem loginu musimy upewnić się, czy adres logowania rozpoczyna się od https:// oraz czy obok niego znajduje się kłódka. Taki stan rzeczy jest gwarancją bezpieczeństwa i oznacza, że połączenie jest szyfrowane. Fałszywa strona internetowa często zawiera błędy, różnego rodzaju buttony oraz odsyłacze na inne domeny. Nie należy w nie „klikać” i w momencie, kiedy je zauważymy zawsze powinniśmy skontaktować się z bankiem, aby wyjaśnić swoje wątpliwości.

Korzystaj z narzędzi autoryzacyjnych!

Banki zabezpieczają i wyposażają swoich klientów w różnego rodzaju narzędzia autoryzacyjne. Klienci mają do wyboru tokeny, kody SMS oraz karty kodów autoryzacyjnych w celu uniknięcia włamania na ich internetowe konta bankowe.

Token umożliwia generowanie jednorazowych kodów zabezpieczających, które są konieczne do wykonania przelewu z naszego rachunku. Tokenem może być aplikacja mobilna, do której dostęp możliwy jest po wpisaniu odpowiedniego kodu PIN. Jeśli dla klienta okazuje się to zbyt skomplikowana operacja, może on skorzystać z kodów, wysyłanych na wskazany numer telefonu. Bez wpisania ich w odpowiednią rubrykę nie pojawi się możliwości wykonania przelewu. Jest to rozwiązanie o tyle ryzykowne, że gubiąc swój telefon komórkowy dajesz możliwość uzyskania niepowołanej osobie takiego kodu bez większego problemu. Najbardziej tradycyjnym i wciąż popularnym sposobem autoryzacji przelewów internetowych jest karta kodów jednorazowych. Zwykle przybiera kształt zdrapek z określoną liczbą ciągów liczbowych, których wpisanie w odpowiednią rubrykę umożliwia przelew.

Pamiętaj, że bank nigdy nie wysyła wiadomości e-mail oraz SMS, w których prosi klienta o podanie danych potrzebnych do logowania. Takie informacje są tylko i wyłącznie do twojego użytku, a przed ich podaniem komukolwiek przez telefon musisz sprawdzić tożsamość osoby, z którą rozmawiasz. Wszystkie podejrzane telefony należy zgłaszać bankowi lub policji, co może w przyszłości pomóc innym klientom.

Facebook
LinkedIn
Twitter
LinkedIn

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *